Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Korzyści z leczenia ortodontycznego obejmują poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, poprawę wyglądu oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Dowiedz się więcej o ortodoncji oraz rodzajach aparatów ortodontycznych:

Aparaty stałe: labialne, z zamkami metalowymi

Zamki metalowe – mogą być w kolorze srebrnym, złotym lub powlekane specjalną emalią w kolorze zęba. Łuk po włożeniu do slotu zamka ortodonta przywiązuje gumkami kolorowymi lub w kolorze zamka. Wiele firm produkuje takie zamki, u nas w gabinecie ortodontycznym stosuje się zamki Gemini, Viktory Series firmy 3M Unitech oraz powlekane emalią w kolorze zęba zamki firmy Ortho Group.

Oto najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczące aparatów z zamkami metalowymi:

Q: Czy aparat metalowy jest bardziej skuteczny od aparatów estetycznych?

Dobry ortodonta wyleczy wadę zgryzu każdym aparatem, należy bowiem pamiętać, że zamki nie leczą, tylko lekarz. Na pewno aparat metalowy jest bardziej komfortowy dla pacjenta, gdyż zamki są mniejsze i bardziej płaskie, a ponadto leczenie przy pomocy zamków metalowych jest tańsze.

Q: Jaki rodzaj aparatu na zęby wybrać: estetyczny czy metalowy? Od czego to zależy?

Jeżeli zależy nam na estetyce, to wybieramy aparat estetyczny. Jednak czasem zęby są tak stłoczone i poobracane albo są drobne, że ortodonta zaproponuje leczenie aparatem metalowym.

Q: Czy występują różne rodzaje aparatów metalowych, czy tylko jeden?

Jest bardzo dużo ortodontycznych aparatów metalowych. Oprócz tradycyjnych, gdzie łuk przywiązujemy do zamków ligaturkami (mogą być kolorowe), jest cała gama aparatów bezligaturowych, jak np. system Damona, Zamki In ovation, Cariere, Axis i wiele innych.

Q: Czy to prawda, że aparat metalowy z czasem ciemnieje? Z czego to wynika?

Aparaty metalowe nie ciemnieją, jeżeli są właściwie pielęgnowane, Wyjątek stanowią te, które mają zamki wykonane z tytanu, ale jest na to sposób: trzeba myć zęby pastami bez fluoru, wówczas zamki będą ładne i lśniące.

Q: Czy aparat metalowy podlega korozji? Czy może zardzewieć?

Aparaty ortodontyczne wykonane są z wysokiej jakości materiałów i nie ma takiej możliwości, żeby korodowały.

Q: Czy zamki w aparatach metalowych występują w różnych wielkościach? Jakie należy spełnić warunki, aby mieć jak najmniejsze?

Generalnie wszystkie zamki metalowe są stosunkowo małe, ale różnią się wielkością w zależności od firmy, która je produkuje. Jednak wielkość zamka zależy od wielkości zęba - im większa korona zęba, tym zamek będzie się wydawał mniejszy. Na drobniutkich zębach nawet malutkie zamki będą dawały poczucie metalowego uśmiechu.

Q: Co to właściwie są ligatury (ligaturki)?

Są to kolorowe lub w kolorze zamka gumeczki, którymi przywiązuje się łuk, po wprowadzenie do slotu (szczeliny) zamka.

Q: Czy można w trakcie leczenia ortodontycznego zmienić kolor gumek?

Na każdej wizycie u ortodonty pacjent może sobie wybrać dowolny kolor lub mix kolorów gumek.

Q: W jakich kolorach występują ligaturki do aparatów metalowych?

Jest tak duża paleta kolorów, że pacjenci czasami nie wiedzą, który kolor wybrać.

Q: Kiedy wybiera się kolor ligaturek? Czy należy zgłosić ortodoncie wcześniej preferowany kolor?

Nie trzeba, kolory wybieramy na bieżąco z palety, którą lekarz lub asystentka pokazuje podczas trwania wizyty.

Q: Czy za specjalne kolory ligaturek należy dodatkowo dopłacić?

Absolutnie nie.

Q: Jeśli ortodonta nie posiada kolorów ligaturek, na jakich nam zależy, czy można przyjść do ortodonty z własnymi gumkami (ligaturami)?

Jeżeli pacjent ma takie życzenie, to czemu nie, ale w naszym gabinecie ortodontycznym wybór gumek jest tak duży, że inwestowanie we własne ligaturki wydaje się zbyteczne.

Q: Czy są białe albo przeźroczyste ligaturki (mniej widoczne)?

Jeżeli mamy metalowy aparat, a chcemy, żeby ligaturki były jak najmniej widoczne, to zakładamy na zamki srebrne gumeczki, gdyż przezroczyste się przebarwiają i wyglądają jak zalegający brudny osad. Natomiast białe, jak ktoś sobie życzy, mogą jak najbardziej być zakładane.

Q: Czy zamki w aparatach metalowych mogą się odkleić? Co należy zrobić w takim przypadku?

Jeżeli zamek już się odkleił, to należy poinformować o tym fakcie ortodontę, wówczas na wizycie zamek zostanie wypiaskowany i ponownie przyklejony.

Q: Jaki jest koszt aparatu metalowego?

Jeżeli jest to zwykły aparat metalowy, to koszt założenia jednego łuku wynosi 1500 złotych, natomiast zamki bezligaturowe są droższe. Te w systemie Damona kosztują 2000 złotych za naklejenie jednego łuku.

Q: Jak dbać o metalowy aparat stały?

Tak jak o każdy aparat ortodontyczny, a więc trzeba uważać przy jedzeniu i nie gryźć twardych pokarmów. Wszystko jemy drobniutkimi kęskami, nie wolno żuć gumy, a co najważniejsze - należy często myć zęby. Plusem noszenia aparatu metalowego jest to, że nie musimy przestrzegać białej diety, bo nawet jeżeli kolorowa ligaturka nam się przebarwi, to i tak będzie ona nadal kolorowa, tylko w innym odcieniu.

plusy:
  • najtańszy aparat stały
  • możliwość dobrania dowolnego koloru ligatur
minusy:
  • duża widoczność aparatu
  • aparaty tytanowe mogą ciemnieć pod wpływem fluoru
cena:
  • ~ 1 500 zł za łuk