Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Korzyści z leczenia ortodontycznego obejmują poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, poprawę wyglądu oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Dowiedz się więcej o ortodoncji oraz rodzajach aparatów ortodontycznych:

Aparaty stałe: labialne, estetyczne

Zamki estetyczne - mają różne odcienie, mogą więc być dopasowane idealnie do koloru zęba. Pięknie wyglądają Mistiki firmy Ormko lub Clarity firmy 3M Unitech. Bardzo modne o niebywałej estetyce są zamki kryształowe.

Tu możemy polecić zamki kryształowe Radiance firmy American Orthodontic lub Enspaery Eice firmy Ormko. Jedynym minusem tych zamków jest możliwość przebarwiania się gumek, którymi ortodonta przywiązuje łuk do zamków, ale jeżeli pacjent unika curry i innych barwiących potraw, to aparat przez cały okres leczenia wygląda bardzo ładnie i odpowiednio niewidocznie.

Oto najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczące aparatów estetycznych:

Q: Czy aparaty stałe estetyczne są tym samym, czym aparaty stałe kosmetyczne?

Określenie - aparaty kosmetyczne jest pojęciem szerszym, gdyż pod tą nazwą kryją się nie tylko aparaty labialne w kolorze zęba, ale również aparaty lingwalne, które są przyklejane na językowej powierzchni zęba, a więc są niewidoczne.

Q: Czym różnią się pomiędzy sobą: aparat porcelanowy, aparat ceramiczny, aparat szafirowy, aparat kryształowy?

Różnią się wysyceniem barwy. Ceramiczny i porcelanowy są bardziej mleczne, a szafirowy i kryształowy są przezroczyste.

Q: Jakie rodzaje aparatów ortodontycznych są najmniej widoczne?

Wszystko zależy od koloru zęba, ale należy poprosić ortodontę, żeby przyłożył zamek do zęba i samemu sobie wybrać ten, który się bardziej podoba. Należy jednak pamiętać, że na zamki będą zakładane gumki, które przy kolorowej diecie i niedostatecznej higienie jamy ustnej przebarwiają się, co powoduje, że aparat stały przestaje być estetyczny.

Q: Czy występują różnice pomiędzy trwałością różnych rodzajów aparatów estetycznych?

Wszystkie aparaty są doskonałej jakości, ale należy pamiętać, że jest to materiał kruchy i przy niezbyt delikatnym obchodzeniu się z nim mogą pękać niektóre elementy zamków jak np. skrzydełka. W takim przypadku trzeba zamek wymienić na nowy, a to są dodatkowe koszty.

Q: Czy aparaty estetyczne różnią się pomiędzy sobą wielkością? Które są najmniejsze?

Mniej więcej wszystkie są podobnej wielkości, ale zawsze będą one większe od zamków metalowych.

Q: Jaki rodzaj aparatu ortodontycznego jest najlepszy pod względem estetycznym dla nieco pożółkłych zębów?

Wiele firm ma w swojej ofercie zamki estetyczne, które różnią się odcieniem, ortodonta na pewno dobierze właściwy.

Q: Czy można dobrać kolor zamków aparatu estetycznego do zabarwienia szkliwa?

Odpowiedź mieści się w poprzednim pytaniu.

Q: Czy można zrobić wybielanie zębów przed założeniem aparatu estetycznego (aby był mniej widoczny)?

Nie można, tak samo jak nie można przez miesiąc po zdjęciu aparatu wybielać zębów. Skoro tak bardzo zależy nam na estetyce, lepiej prostować zęby aparatem lingwalnym, zupełnie niewidocznym.

Q: Czy oprócz zamków estetycznych można również założyć mniej widoczny drucik łączący je ze sobą? Czy taki drucik wpływa na czas i efektywność leczenia?

Musimy sobie zadać pytanie, czy chcemy szybko się wyleczyć, czy chcemy nosić ”bajer” na zębach? Estetyczny drucik można na specjalne okazje sobie założyć, ale warto wiedzieć, że jest on powleczony silikonem, który zwiększa tarcie, a ono powoduje, że zęby wolniej się przesuwają, czyli dłużej się leczymy. Co prawda firma ORMCO miała przez pewien czas w swojej ofercie estetyczne łuki oksydowane, ale aktualnie są niedostępne.

Q: Czy można łączyć aparat estetyczny (np. górny łuk) z metalowym (np. na dolny łuk)?

Jak najbardziej i często się to praktykuje.

Q: Czym różnią się "ceramiczne zamki" od "zamków ceramicznych z metalowym slotem"?

Różnią się metalowym slotem, ale ponieważ w slocie przebiega łuk, więc jest on niewidoczny.

Q: Czy zamki estetyczne się przebarwiają?

Zamki się nie przebarwiają, ale zła higiena jamy ustnej może powodować odkładanie się osadu i kamienia. Jeśli dodać do tego przebarwione gumki (ligaturki), to aparat jest po prostu brudny i wygląda niechlujnie.

Q: Jaki aparat estetyczny jest najlepszy dla osób palących papierosy (aby się nie przebarwiał)?

Ponieważ najbardziej narażone na zmianę barwy są ligaturki, można sobie założyć estetyczne zamki bezligaturowe np. In ovation – C. Drugą alternatywą jest aparat lingwalny, czyli taki gdzie zamki klejone są na zębie od strony językowej.

Q: Czy aparat estetyczny jest równie skuteczny jak metalowy? Czy leczenie różni się w jakiś sposób?

Nie ma różnicy w leczeniu, ale zdarza się czasami, że zęby są tak stłoczone i poobracane, że na okres przejściowy ortodonta musi nakleić zamek metalowy.

Q: Jakie są ceny estetycznych aparatów stałych?

Przeciętnie jeden łuk kosztuje 2 tysiące złotych, ale ceny mogą się wahać w zależności od gabinetu. Należy jednak pamiętać, że zamki nie leczą, leczy ortodonta.

Q: Jak długo się czeka od złożenia zamówienia do założenia aparatu?

Jeżeli nie trzeba zakładać na zęby trzonowe pierścieni, tylko można nakleić specjalne zamki, wówczas kleimy aparat od razu. Natomiast gdy trzeba założyć pierścienie, wówczas ortodonta zakłada separację, którą pacjent nosi około tygodnia. Dopiero po tym okresie lekarz może założyć aparat stały.

Q: Czy aparat estetyczny wymaga innej częstotliwości wizyt ortodontycznych niż aparat metalowy?

Nie ma żadnej różnicy, chyba że bardzo ubrudziły się nam ligaturki i chcemy je dodatkowo wymienić.

Q: W jaki sposób należy dbać o aparat estetyczny?

Tak samo jak o każdy inny aparat z tą różnicą, że musimy starać się zachowywać białą dietę i nie palić papierosów, wówczas przez cały okres leczenia aparat ortodontyczny będzie ładny i odpowiednio niewidoczny.

plusy:
  • wysoka estetyka aparatu
  • możliwość dobrania koloru do odcienia zębów
minusy:
  • nie polecany palaczom
  • nieco większe zamki niż w tradycyjnych aparatach stałych
cena:
  • ~ 2 000 zł za łuk